Newsletter Prawnik w IT – odcinek #130

Cześć!

Z tej strony Łukasz Kulicki, jestem twórcą społeczności Prawnik w IT, sieci prawników zainteresowanych IT i nowymi technologiami. Na co dzień jestem radcą prawnym i partnerem w Kancelarii Linke Kulicki, specjalizującej się w obsłudze prawnej firm z sektora IT, nowych technologii i branży internetowej, a także podmiotów przechodzących transformację cyfrową.

Zapraszam Cię na kolejną porcję najciekawszych newsów prawnych ze świata nowych technologii.

Co znajdziesz w dzisiejszym wydaniu?

  • Jak bronić się przed przymusowym wykupem akcji?
  • Dzieło czy usługa – jak poprawnie określić i wybrać rodzaj umowy IT?
  • Własność intelektualna w Metaverse – Hermès wygrywa proces
  • Twitter wprowadza zmiany pod naciskiem Unii Europejskiej
  • Rosyjski sąd ukarał Google grzywną w wysokości 47 mln dolarów
  • Sąd Najwyższy USA odrzuca apelację Apple i Broadcom

Zapraszam! 🙂

Jeśli jesteś właścicielem mikro lub małej kancelarii prawnej, prawnikiem in-house, aplikantem adwokackim lub aplikantem radcowskim, wejdź na prawnikwit.pl, wypełnij formularz i dołącz do naszej społeczności.

To nic nie kosztuje!


Co nowego znajdziesz na naszych blogach?

Dzieło czy usługi? Który model umowy wybrać?

W branży IT, chociaż oczywiście nie tylko w tej, funkcjonują dwa podstawowe modele umów. Pierwszy to model umowy o dzieło, w której liczy się rezultat. Drugi to model umowy usługowy czyli zlecenie – liczy się w nim staranne i profesjonalne działanie, efekt zaś jest kwestią drugorzędną. Duża część sporów w branży IT obejmującej wytwarzanie oprogramowania powstaje właśnie na tle modelu kontraktowego. Jakie są różnice pomiędzy usługami a dziełem?

Jak bronić się przed przymusowym wykupem akcji?

Przymusowy wykup akcji mniejszościowych akcjonariuszy w języku angielskim określany jest terminem „squeeze out”. Co ciekawe, to jedno z najbardziej kontrowersyjnych praw, którymi dysponują spółki. Choć znaczna część przepisów, które znajdziesz w Kodeksie spółek handlowych, chroni prawa mniejszościowych akcjonariuszy, prawo przymusowego wykupu akcji pozwala na… pozbawienie niewielkich akcjonariuszy praw do udziałów w spółce i to całkowicie wbrew ich woli. Czym jest przymusowy wykup akcji? Jak się przed nim uchronić?


Wyselekcjonowane newsy prawne ze świata nowych technologii

USA rozważają nowe ograniczenia w eksporcie chipów do Chin

Rząd USA rozważa wprowadzenie nowych ograniczeń w eksporcie zaawansowanych chipów obliczeniowych AI do Chin. W ramach rozszerzonych środków kontroli eksportu, Departament Handlu może wstrzymać dostawy chipów Nvidii i innych producentów do chińskich klientów bez licencji już w lipcu.

KLIK

Sąd Najwyższy USA odrzuca apelację Apple i Broadcom

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił apelację Apple i Broadcom w sprawie patentowej wniesionej przez California Institute of Technology (Caltech). W 2016 roku Caltech złożył pozew przeciwko Apple i Broadcom, oskarżając je o naruszenie patentów na technologię Wi-Fi.

KLIK

Własność intelektualna w Metaverse – Hermès wygrywa proces

Artysta produkował NFT, które było bardzo podobne do torebki Hermès. Francuska marka wytoczyła i wygrała proces o naruszenie znaku towarowego, jednak artysta nie zaprzestał naruszeń i powołuje się na pierwszą poprawkę konstytucji amerykańskiej chroniącej wolność słowa.

KLIK

Twitter wprowadza zmiany pod naciskiem Unii Europejskiej

Twitter zgodził się na dostosowanie swojej działalności do nowych przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Nowe przepisy określają, że rosyjska propaganda i fake newsy mają być zwalczane by ograniczać dezinformację.

KLIK

Rosyjski sąd ukarał Google grzywną w wysokości 47 mln dolarów

Rosyjski Sąd ponownie nakłada karę na Google za blokowanie w serwisie Youtube rosyjskich mediów państwowych. Tym razem kara wyniosła 47 milionów dolarów.

KLIK


© 2024 Linke Kulicki Education