Newsletter Prawnik w IT – odcinek #131

Cześć!

Z tej strony Łukasz Kulicki, jestem twórcą społeczności Prawnik w IT, sieci prawników zainteresowanych IT i nowymi technologiami. Na co dzień jestem radcą prawnym i partnerem w Kancelarii Linke Kulicki, specjalizującej się w obsłudze prawnej firm z sektora IT, nowych technologii i branży internetowej, a także podmiotów przechodzących transformację cyfrową.

Zapraszam Cię na kolejną porcję najciekawszych newsów prawnych ze świata nowych technologii.

Co znajdziesz w dzisiejszym wydaniu?

  • Compliance w software house – od czego zacząć?
  • Dlaczego Twój software house powinien wdrożyć normę ISO 27001?
  • Kiedy można pozbawić akcjonariusza prawa głosu?
  • Szwedzki Urząd ds. Ochrony Prywatności nakazuje czterem firmom zaprzestanie korzystania z Google Analytics
  • OpenAI ponownie pozwane za naruszenia praw autorskich
  • Microsoft na celowniku Komisji Europejskiej po najnowszych zmianach w Teams
  • Instagram Threads nie będzie dostępny w Europie?

Zapraszam! 🙂

Jeśli jesteś właścicielem mikro lub małej kancelarii prawnej, prawnikiem in-house, aplikantem adwokackim lub aplikantem radcowskim, wejdź na prawnikwit.pl, wypełnij formularz i dołącz do naszej społeczności.

To nic nie kosztuje!


Co nowego znajdziesz na naszych blogach?

Compliance w software house – od czego zacząć?

Ciągłe zmiany w obowiązujących przepisach wymagają od przedsiębiorców nieustannego monitorowania środowiska prawnego i biznesowego. Jest to szczególnie istotne w branży IT, gdzie umowy między stronami to często kontrakty nienazwane, wybiegające poza ustawowy standard, a dodatkowo software house’y muszą spełnić wiele norm i standardów. Zaniedbania na polu zgodności mogą doprowadzić do poważnych strat finansowych oraz wizerunkowych. Czym jest compliance w software house i jak wdrożyć go skutecznie?

Dlaczego Twój software house powinien wdrożyć normę ISO 27001?

Sektor IT jest szczególnie podatny na zagrożenia związane z bezpieczeństwem informacyjnym. Utrzymywanie procesów i danych w środowiskach informatycznych to ryzyko ich utraty w razie awarii systemu lub co gorsza dostania się ich w niepowołane ręce. Dlatego coraz więcej software house’ów decyduje się na wdrożenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, międzynarodowego standardów określanego przez normę ISO 27001. Jakie zagadnienia reguluje ta procedura i dlaczego warto ją zaimplementować w swojej firmie?

Kiedy można pozbawić akcjonariusza prawa głosu?

Musisz wiedzieć, że nabywanie znacznych pakietów akcji wiąże się dla nabywców z określonymi obowiązkami. Jeżeli jako akcjonariusz ich nie dopełnisz, możesz zostać całkowicie pozbawiony prawa głosu z nabytych akcji. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkich istotnych informacji na ten temat. Wyjaśnimy również czy zarząd ma prawo do samodzielnego pozbawienia akcjonariusza prawa głosu.


Wyselekcjonowane newsy prawne ze świata nowych technologii

Szwedzki Urząd ds. Ochrony Prywatności nakazuje czterem firmom zaprzestanie korzystania z Google Analytics

Szwedzki Urząd ds. Ochrony Prywatności skontrolował część firm używających Google Analytics do prowadzenia statystyk. Urząd stwierdził, że doszło do naruszenia prawa, ponieważ firmy posługiwały się programem amerykańskiej spółki, a na podstawie RODO zabronione jest przekazywanie danych osobowych do krajów spoza EOG, chyba że posiadają one wystarczający stopień ochrony tych danych.

KLIK

OpenAI pozwane za naruszenia praw autorskich

OpenAI zostało ponownie pozwane za naruszenie praw autorskich. Naruszenie ponownie ma polegać na tym, że materiały, na podstawie których „trenowano” ChatGPT zostały skopiowane bez odszkodowania dla autorów.

KLIK

Microsoft na celowniku Komisji Europejskiej po najnowszych zmianach w Teams

Microsoft jest zagrożony dochodzeniem antymonopolowym prowadzonym przez UE. Zdaniem Salesforce Inc. połączenie przez Microsoft aplikacji Teams z Office 365 naruszyło zasady konkurencji. Amerykańskiemu gigantowi grozi kara w wysokości nawet 10% globalnych rocznych przychodów.

KLIK

Instagram Threads nie będzie dostępny w Europie?

Aplikacja Instagram Threads mająca być bezpośrednim konkurentem Twittera od Meta najprawdopodobniej nie pojawi się w Europie. Ma to związek z Unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych.

KLIK

TikTok próbuje zablokować ustawę banującą TikToka w stanie Montana

TikTok zwrócił się do sądu o zablokowanie wprowadzenia prawa blokującego chińską aplikację w stanie Montana. Zakaz, który ma wejść w życie w styczniu 2024 r. zabrania sklepom z aplikacjami oferowania TikTok-a mieszkańcom, co czyni go pierwszym stanem, który w pełni zakazał korzystania z aplikacji.

KLIK


© 2024 Linke Kulicki Education