Cześć!
Z tej strony Łukasz Kulicki, jestem twórcą społeczności Prawnik w IT, sieci prawników zainteresowanych IT i nowymi technologiami. Na co dzień jestem radcą prawnym i partnerem w Kancelarii Linke Kulicki, specjalizującej się w obsłudze prawnej firm z sektora IT, nowych technologii i branży internetowej, a także podmiotów przechodzących transformację cyfrową.
Zapraszam Cię na kolejną porcję najciekawszych newsów prawnych ze świata nowych technologii.
Co znajdziesz w dzisiejszym wydaniu?
- Ile kosztuje prowadzenie spółki z o.o.?
- Umowa o wykonanie strony internetowej i aplikacji mobilnej – o czym należy pamiętać?
- Klauzula Non-Solicitation w umowach IT
- Czym jest Actio pro socio?
- Norweski Urząd Ochrony Danych nakłada na Meta zakaz prowadzenia reklamy behawioralnej w Norwegii
- Netflix pod lupą UOKiK, który bada skargi od polskich użytkowników
Zapraszam! 🙂
PS. Jeśli jesteś właścicielem mikro lub małej kancelarii prawnej, prawnikiem in-house, aplikantem adwokackim lub aplikantem radcowskim, wejdź na prawnikwit.pl, wypełnij formularz i dołącz do naszej społeczności.
To nic nie kosztuje!
Co nowego znajdziesz na naszych blogach?
Umowa o wykonanie strony internetowej i aplikacji mobilnej – o czym należy pamiętać?
Czytelna strona internetowa z dobrze zaprojektowanym UX lub przejrzysta aplikacja to dla większości przedsiębiorców okazja do zwiększenia zainteresowania swoją ofertą i zyskania dodatkowych klientów, a co za tym idzie, mnożenia zysków.
Wybór software house’u do stworzenia witryny nie jest jednak prostym zadaniem. Jeszcze trudniejsze jest sformułowanie brzmienia umowy, która zabezpieczy interesy stron. Co powinna zawierać umowa o wykonanie strony internetowej i aplikacji mobilnej?
Ile kosztuje prowadzenie spółki z o.o.?
Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli chodzi o zwykłą jednoosobową działalność gospodarczą, większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z jakimi bieżącymi kosztami należy się liczyć. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku spółek opisanych w Kodeksie spółek handlowych. Skoro spółka z o.o. jest w Polsce najczęściej zakładaną spółką, to właśnie na jej przykładzie omówimy koszty jej prowadzenia.
Klauzula Non-Solicitation w umowach IT
Klauzule non solicitation są często wprowadzane do umów IT (ale nie tylko). W skrócie chodzi o zobowiązanie drugiej strony umowy (lub wzajemne zobowiązanie) do niezatrudniania personelu drugiej strony.
W branży IT ma to szczególne znaczenie gdyż głównym “aktywem” jakie ma firma wytwarzająca oprogramowanie są jej ludzie (potencjał intelektualny). Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy próbują za wszelką cenę chronić stałość swojego zespołu.
Czym jest Actio pro socio?
Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość wystąpienia przez wspólników lub akcjonariuszy spółek kapitałowych z roszczeniem odszkodowawczym, działając w interesie podmiotu, który nie robi tego samodzielnie. Instytucja ta nosi nazwę actio pro socio. Co warto o niej wiedzieć i czy warto niej skorzystać?
https://spory-korporacyjne.pl/actio-pro-socio/
Wyselekcjonowane newsy prawne ze świata nowych technologii
Norweski Urząd Ochrony Danych nakłada na Meta zakaz prowadzenia reklamy behawioralnej w Norwegii
Norwegia ogranicza możliwości Meta w zakresie reklam. Urząd odpowiedzialny za ochronę danych określił, że stosowana przez portal praktyka śledzenia i profilowania użytkowników jest niezgodna z przepisami o ochronie danych osobowych. Jest to pierwszy urząd w obszarze EOG, który zdecydował się na taki krok.
Netflix pod lupą UOKiK, który bada skargi od polskich użytkowników
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają skargi dotyczące naliczania dodatkowych opłat przez serwis Netflix za współdzielenie kont. UOKiK ma zamiar sprawdzić, czy ten zabieg jest zgodny z przepisami polskiego prawa. Jeżeli Urząd znajdzie jakieś nieprawidłowości, platformie może grozić kara w wysokości do 10 procent rocznych obrotów.
Microsoft i Activision Blizzard – poznaliśmy nowy termin zamknięcia transakcji
Microsoft i Activision wydłużają czas na sfinalizowanie transakcji dotyczącej przejęcia Activision. Zrealizowanie poprzedniego terminu było niemal niemożliwe dla Microsoftu. Nowy termin został wyznaczony na 18 października 2023 r.
W Kalifornii złożono pozew przeciwko sieci sklepów odzieżowych Shein
Niezależni projektanci oskarżają Shein o sprzedawanie kopii ich twórczości. Wysuwają oni żądania na podstawie przepisów o ściąganiu haraczy. Kopiowanie jest rzekomo powiązane z wykorzystywanym przez Shein algorytmem mającym odgadywać i niejako kreować nowe trendy w modzie na podstawie danych dostępnych w Internecie.
TikTok może być o wiele bardziej niebezpieczny, niż się wydaje
Australijski komisarz ds. eBezpieczeństwa otrzymał 795 zawiadomień o zastraszaniu dzieci na platformach społecznościowych. Niemalże połowa z nich dotyczyła chińskiej platformy TikTok. Ilość zgłoszeń dotyczących cyber przemocy cały czas rośnie, a wiele z nich dotyczy dzieci w wieku od 8 do 13 lat.