Cześć!
Z tej strony Łukasz Kulicki, jestem twórcą społeczności Prawnik w IT, sieci prawników zainteresowanych IT i nowymi technologiami. Na co dzień jestem radcą prawnym i partnerem w Kancelarii Linke Kulicki, specjalizującej się w obsłudze prawnej firm z sektora IT, nowych technologii i branży internetowej, a także podmiotów przechodzących transformację cyfrową.
Zapraszam Cię na kolejną porcję najciekawszych newsów prawnych ze świata nowych technologii.
Co znajdziesz w dzisiejszym wydaniu?
- Na co zwrócić uwagę negocjując umowę B2B z przyszłym zleceniodawcą?
- Umowa o wykonanie strony internetowej i aplikacji mobilnej – o czym należy pamiętać?
- Co zrobić ze wspólnikiem, który łamie zaraz konkurencji?
- Jak zawierać i rozliczać umowy z programistą?
Zapraszam! 🙂
PS. Jeśli jesteś właścicielem mikro lub małej kancelarii prawnej, prawnikiem in-house, aplikantem adwokackim lub aplikantem radcowskim, wejdź na prawnikwit.pl, wypełnij formularz i dołącz do naszej społeczności.
To nic nie kosztuje!
Co nowego znajdziesz na naszych blogach?
Na co zwrócić uwagę negocjując umowę B2B z przyszłym zleceniodawcą?
Jako prawnik zajmujący się prawem IT, umowami IT i nowymi technologiami najczęściej spotykam się z zapytaniami dotyczącymi analizy umowy B2B. Sytuacja w większości przypadków wygląda następująco: specjalista z branży IT chce zmienić pracę, po rozmowie rekrutacyjnej otrzymuje wzór umowy stosowany przez konkretną firmę, która ma być zleceniodawcą, i szuka pomocy w analizie tej umowy.
Oto moja podstawowa lista trzech obszarów, na które koniecznie powinieneś zwrócić uwagę negocjując umowę z przyszłym zleceniodawcą (kontraktorem, firmą zajmującą się body leasingiem, korporacją/firmą zatrudniającą do wewnętrznego działu IT lub software housem).
Konflikt między wspólnikami o zakaz konkurencji
Założenie spółki prawa handlowego wiąże się z dążeniem wspólników do realizacji wspólnego celu gospodarczego. Niekiedy jednak zdarza się, że jeden z partnerów rozpoczyna prowadzenie działalności konkurencyjnej względem podmiotu. Czy takie zachowanie jest zgodne z prawem? Na czym polega prowadzenie działalności konkurencyjnej w spółkach prawa handlowego?
Umowa z programistą – jakie elementy powinna zawierać i jak ją rozliczać?
Trudno dzisiaj znaleźć sektor usług, który nie korzystałby z usług IT. Przepisy pozwalają na korzystanie z usług programisty w jednym z kilku różnych modeli, spośród których każdy ma swoje zalety i wady. Nieprawidłowo skonstruowany kontrakt może utrudnić, a nawet uniemożliwić korzystanie z aplikacji, dlatego warto go dobrze przemyśleć. Co powinno znaleźć się w umowie z programistą?
Wyselekcjonowane newsy prawne ze świata nowych technologii
Google ukarane na naruszenia praw patentowych, które wykorzystał w urządzeniach Chromecast
Federalna ława przysięgłych w Waco w Teksasie nakazała Google zapłacić 338,7 mln USD odszkodowania za naruszenie patentów związanych z technologią zdalnego przesyłania strumieniowego. W niedawnym orzeczeniu sądowym Google zostało uznane za winne naruszenia praw patentowych twórcy oprogramowania.
Najważniejsi gracze zajmujący się AI podpisali zobowiązanie dotyczące ryzyka związanego ze sztuczną inteligencją
Główne amerykańskie firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, w tym Amazon, Anthropic, Google, Inflection, Meta, Microsoft i OpenAI, zobowiązały się do przyjęcia dobrowolnych zabezpieczeń AI zatwierdzonych przez Biały Dom. Decyzja została podjęta podczas spotkania z prezydentem Bidenem, na którym firmy zgodziły się przyjąć osiem konkretnych środków mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa, ochrony i zaufania do technologii AI.
Nie milkną echa rebrandingu Twittera
Twitter, teraz przemianowany na „X”, może stanąć w obliczu wyzwań prawnych dotyczących jego nowej nazwy i logo – wynika z raportu agencji Reuters. Firmy takie jak Meta i Microsoft są już właścicielami znaków towarowych związanych z literą „X”.
Założyciel IAC rozważa podjęcie działań prawnych przeciwko twórcom narzędzi AI za nieautoryzowane wykorzystanie treści
Kilku głównych wydawców medialnych rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko gigantom AI, takim jak Google i OpenAI. Raport Semafor ujawnia, że firmy medialne obawiają się spadku ruchu na stronach internetowych, ponieważ narzędzia AI wykorzystują informacje z ich wiadomości bez podania źródła.
Amazon chce porozumienia z brytyjskim Urzędem ds. Konkurencji i Rynków
Amazon w obawie przed dochodzeniem wszczętym przez brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków w sprawie nieuczciwej przewagi dotyczącej rynku e-commerce, oferuje ograniczenie wykorzystywania danych o sprzedawcach na rynku. Sam Urząd zmierza do całkowitego zakazania Amazonowi wykorzystywania danych. Amazon dąży z kolei do jak najszybszego zakończenia trwającego dochodzenia i z tego powodu jest gotowy na pewne ustępstwa.