Newsletter Prawnik w IT – odcinek #135

Cześć!

Z tej strony Łukasz Kulicki, jestem twórcą społeczności Prawnik w IT, sieci prawników zainteresowanych IT i nowymi technologiami. Na co dzień jestem radcą prawnym i partnerem w Kancelarii Linke Kulicki, specjalizującej się w obsłudze prawnej firm z sektora IT, nowych technologii i branży internetowej, a także podmiotów przechodzących transformację cyfrową.

Zapraszam Cię na kolejną porcję najciekawszych newsów prawnych ze świata nowych technologii.

Co znajdziesz w dzisiejszym wydaniu?

  • Jak zlikwidować spółkę z ograniczona odpowiedzialnością?
  • Jak wygląda procedura wyłączenia wspólnika ze spółki z o.o.?
  • Jakie masz obowiązki przy zmianie adresu i siedziby spółki?
  • Amerykańscy senatorowie proponują ustawę dotyczącą funkcjonowania gigantów technologicznych
  • Twitter, obecnie X, pozywa Center for Countering Digital Hate
  • Apple usuwa aplikacje oferujące generatywne AI z chińskiego App Store
  • Brytyjscy twórcy aplikacji pozywają Apple za wysokie prowizje za publikację w App Store
  • Chiny chcą ograniczyć korzystanie ze smartfonów przez dzieci i nastolatków

Zapraszam! 🙂

PS. Jeśli jesteś właścicielem mikro lub małej kancelarii prawnej, prawnikiem in-house, aplikantem adwokackim lub aplikantem radcowskim, wejdź na prawnikwit.pl, wypełnij formularz i dołącz do naszej społeczności.

To nic nie kosztuje!


Co nowego znajdziesz na naszych blogach?

Likwidacja spółki z o.o. – jak zlikwidować spółkę z o.o.?

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością polega na zakończeniu bytu przez osobę prawną i wykreśleniu jej z Krajowego Rejestru Sądowego. Przebieg kolejnych etapów wygaszania działalności określają przepisy kodeksu spółek handlowych. Jak krok po kroku wygląda likwidacja spółki z o.o.?

Jak wygląda procedura wyłączenia wspólnika ze spółki z o.o.?

Utrzymujące się latami spory między wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością często prowadzą do istotnych strat biznesowych, a przede wszystkim powodują paraliż decyzyjny. W rezultacie podmiot, zamiast rozwijać prowadzoną działalność gospodarczą, niekiedy staje w miejscu. Aby zapobiec patowej sytuacji, ustawodawca wprowadził do kodeksu spółek handlowych mechanizm pozwalający na wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. Jak działa to rozwiązanie?

Zmiana siedziby i adresu spółki – jakich formalności musisz dopełnić?

Zakładając spółkę prawa handlowego, wśród wielu różnych informacji, należy podać także jej siedzibę i adres. Potrzeba zmiany tych danych zwykle jest związana z rozwojem gospodarczym danego podmiotu i zwiększającymi się wymaganiami, jeżeli chodzi o dostępną przestrzeń magazynową, produkcyjną lub prestiż. Wyjaśniamy, czym z formalnego punktu widzenia różni się siedziba spółki od jej adresu i jak je zmienić?


Wyselekcjonowane newsy prawne ze świata nowych technologii

Amerykańscy senatorowie proponują ustawę dotyczącą funkcjonowania gigantów technologicznych

Senatorowie Elizabeth Warren (Demokraci) i Lindsey Graham (Republikanie) wspólnie przedstawili dwupartyjną ustawę mającą na celu nadzorowanie firm Big Tech. Ustawa Digital Consumer Protection Commission (DCPC) ma na celu utworzenie komisji regulującej funkcjonowanie gigantów technologicznych.

KLIK

Twitter, obecnie X, pozywa Center for Countering Digital Hate

Twitter, przemianowany na X.com, rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko Center for Countering Digital Hate (CCDH), głośnemu krytykowi platformy. CCDH, organizacja non-profit zajmująca się badaniem dezinformacji i mowy nienawiści w mediach społecznościowych, twierdzi, że X grozi pozwem w związku z rzekomym zgłaszaniem „fałszywych lub wprowadzających w błąd” twierdzeń i odstraszanie reklamodawców.

KLIK

Apple usuwa aplikacje oferujące usługi w stylu ChatGPT z chińskiego App Store

Koncern Apple został zmuszony do usunięcia wielu aplikacji opartych na działaniu AI z App Store dostępnego w Chinach. Powodem mają być chińskie przepisy dotyczące cenzury, które mogą zostać naruszone przez model sztucznej inteligencji.

KLIK

Brytyjscy twórcy aplikacji pozywają Apple za wysokie opłaty za publikację w App Store

Developerzy pozywają Apple za nieuczciwe, monopolistyczne praktyki oraz żądają bardzo wysokich odszkodowań. Sprawa dotyczy twórców gier z Wielkiej Brytanii, którzy twierdzą, że Apple stosuje zbyt wysokie opłaty za udostępnienie aplikacji w App Store co nie pozwala na uczciwą konkurencję na rynku.

KLIK

Chiny chcą jeszcze bardziej ograniczyć korzystanie ze smartfonów przez dzieci i nastolatków

Chiński regulator cyberprzestrzeni przedstawił nowe zasady mające na celu ograniczenie korzystania ze smartfonów przez dzieci i nastolatków. Proponowane zasady, jedne z najbardziej rygorystycznych na świecie, mają na celu wyeliminowanie zagrożeń związanych z uzależnieniem od Internetu.

KLIK


© 2024 Linke Kulicki Education