Newsletter Prawnik w IT – odcinek #136

Cześć!

Z tej strony Łukasz Kulicki, jestem twórcą społeczności Prawnik w IT, sieci prawników zainteresowanych IT i nowymi technologiami. Na co dzień jestem radcą prawnym i partnerem w Kancelarii Linke Kulicki, specjalizującej się w obsłudze prawnej firm z sektora IT, nowych technologii i branży internetowej, a także podmiotów przechodzących transformację cyfrową.

Zapraszam Cię na kolejną porcję najciekawszych newsów prawnych ze świata nowych technologii.

Co znajdziesz w dzisiejszym wydaniu?

  • Pola eksploatacji w umowach IT – o czym musisz pamiętać?
  • Program komputerowy w świetle prawa autorskiego
  • Jak zlikwidować spółkę jawną?
  • Jakie są wady i zalety bootstrappingu?
  • Google pozwane za śledzenie użytkowników w trybie incognito
  • Amerykańskie grupy technologiczne wspierają TikTok w walce z zakazem stanu Montana

Zapraszam! 🙂

PS. Jeśli jesteś właścicielem mikro lub małej kancelarii prawnej, prawnikiem in-house, aplikantem adwokackim lub aplikantem radcowskim, wejdź na prawnikwit.pl, wypełnij formularz i dołącz do naszej społeczności.

To nic nie kosztuje!


Co nowego znajdziesz na naszych blogach?

Pola eksploatacji w umowach IT – o czym musisz pamiętać?

Własność intelektualna – w szczególności prawo autorskie – jest w umowach IT kwestią ważną i często negocjowaną przed samym ich podpisaniem. Jednym z podstawowych elementów z zakresu prawa autorskiego są pola eksploatacji utworu. Jest to dosyć enigmatyczny termin, który objaśnię Ci w tym artykule.

Program komputerowy w świetle prawa autorskiego

W świecie technologii tworzy się obecnie różne systemy nazywając je aplikacjami, oprogramowaniem, systemami informatycznymi, aplikacjami webowymi, software itp. W polskim prawie – co może wydawać się na pierwszy rzut oka dziwnym rozwiązaniem – wszystko to objęte jest terminem ,,program komputerowy”. Został on uwzględniony w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jest to więc główne źródło wiedzy na temat tego jak polskie prawo rozumie programy komputerowe i jak je chroni.

Bootstrapping – jakie są zalety i wady bootstrappingu?

Bootstrapping jest pojęciem używanym w kontekście startupów, które finansują się samodzielnie, bez pomocy inwestora w postaci anioła biznesu lub funduszu venture capital. Czy wspieranie się tylko kapitałem własnym upraszcza formalności związane z prowadzeniem działalności przez takiego przedsiębiorcę, czy może jednak stwarza więcej komplikacji?

Likwidacja spółki jawnej – procedura krok po kroku

Likwidacja spółki jawnej przebiega w ściśle ustrukturyzowany sposób. Kolejność poszczególnych działań powinna być przestrzegana przez wspólników, aby zapewnić sprawny przebieg likwidacji. Jak przebiega likwidacja spółki jawnej krok po kroku?

https://linkekulicki.pl/likwidacja-spolki-jawnej/


Wyselekcjonowane newsy prawne ze świata nowych technologii

Google pozwane za śledzenie użytkowników w trybie incognito

Sędzia z Kalifornii odrzucił wniosek Google o oddalenie pozwu zbiorowego o wartości 5 miliardów dolarów, przybliżając sprawę do ugody lub procesu. W pozwie zarzucano, że Google śledziło aktywność online użytkowników Chrome, nawet gdy byli oni w trybie Incognito.

KLIK

X ukarane grzywną w wysokości 350 000 USD

Twitter, obecnie X, został ukarany grzywną w wysokości 350 000 USD za przekroczenie nakazanego przez sąd terminu dostarczenia dokumentacji związanej z kontem byłego prezydenta Donalda Trumpa.

KLIK

Redaktor naczelny Gizmodo pozywa Apple za film o grze Tetris

Dan Ackerman, redaktor naczelny serwisu Gizmodo, powołując się na naruszenie praw autorskich i nieuczciwą konkurencję pozwał m. in. Apple i Tetris Company twierdząc, że bez pozwolenia przekształciły one jego książkę o grze wideo „Tetris” w film.

KLIK

Amerykańskie grupy technologiczne wspierają TikTok w walce z zakazem stanu Montana

Do sprawy TikTok vs. Stan Montana, po stronie chińskiej firmy dołączyły 2 amerykańskie grupy technologiczne. Firmy uznają, że zakaz godzi w ich prawa i prowadzi do regionalizacji ogólnodostępnej sieci.

KLIK

Amazon zagrożony kolejnym pozwem o monopolizowanie rynku

Amazon jest zagrożony pozwem o monopolizowanie rynku, który złożyć ma Federalna Komisja Handlu. Komisja ma w przyszłym tygodniu głosować nad zasadnością złożenia pozwu.

KLIK


© 2024 Linke Kulicki Education